Vienos atostogos – galybė veiklos, poilsio ir nuotykių

2015-08-10

Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo. Vis dar yra laiko susirasti įdomią praktiką, leistis į kelionę, ieškoti nuotykių, naujų iššūkių ar tiesiog pailsėti. Jei ieškote geriausio būdo turiningai išnaudoti likusias vasaros atostogas, pateikiame LT Big Brother mentorių – Gajos Bartusevičiūtės, Mariaus Jurgilo ir Eglės Digrytė patarimus.

Koks, jūsų nuomone, pats geriausias būdas studentams turiningai išnaudoti vasaros atsotogas?

Eglė Digrytė:

Mano galva, atostogos skirtos poilsiui. Studentų mėgstamas būdas leisti vasarą – susirasti laikiną darbą, bet jis dažnai būna nelabai kvalifikuotas, todėl, jei įmanoma išsiversti be šių papildomų finansų, siūlyčiau verčiau rasti įdomesnių užsiėmimų. Tačiau jei mintis apie nieko neveikimą porą mėnesių kelia žiovulį, o skylės kišenėse neverčia ieškoti darbo, galima rasti įvairių veiklų. Pavyzdžiui, pasavanoriauti kokioje stovykloje ar vaikų namuose, prisidėti prie kokio renginio organizavimo – sutiksite įdomių žmonių, sustiprinsite atsakomybės jausmą ar organizacinius įgūdžius, gausite keletą karmos taškų, gal net suprasite, kurlink norite sukti ateityje. Galite patys sudalyvauti jogų, saviugdos ar panašioje stovykloje. Renginių vasarą Lietuvoje pilna ir ne vien muzikos festivalių. Dar viena galimybė – leistis į kelionę autostopu ar šiaip porai mėnesių ištrūkti į užsienį, gal net susirasti darbą. Net jei veiktumėte kažką panašaus, ką dirbdami Lietuvoje, privalumai būtų galimybė patobulinti kalbą, išgyventi kitokioje aplinkoje. O žmogus, sugebantis autostopu apvažiuoti Europą, bent man atrodo stipresnis pretendentas į darbo vietą nei tas, kuris vasarą praravėjo daržus – vien dėl drąsos, sumanumo, gebėjimo išsisukti su mažomis išlaidomis ir panašių dalykų. Pabandykite atitrūkti nuo mokslų ir intensyvaus galvojimo, kuo užsiimti ateityje. Gal kaip tik tuomet šaus gera mintis.

 

Marius Jurgilas:

Pailsėti nuo mokslų. Bet ne ant sofos prieš televizorių, o atitrūkstant nuo mokslų ir užsiimant kita aktyvia veikla. Ta veikla, tikėtina, gali būti ir praktika, savanoriavimas, ar net (rimtas) sportas. Aš patarčiau išnaudoti vasarą ne siekiant užsidirbti, o bandant susipažinti su naujomis darbovietėmis, miestais, šalimis. Nes po kelerių metų studijos baigsis ir reikės rinktis darbdavį. Tas pasirinkimas visada bus lengvesnis, jeigu turėsite praktikos bagažą. Ir ne vien tik dėl to, kad darbdavys bus labiau linkęs darbinti žmogų, kurio visos vasaros buvo 110% užimtos aktyvia veikla, o dėl to, kad jūs patys turėsite žymiai geresnį supratimą, kas jums patinka ar nepatinka, kur jaučiatės kaip žuvis vandenyje, o kur vos pavilkote kojas. Turėčiau dar vieną patarimą – neapsiriboti ta veikla, kuri jums labai patinka,o išbandyti tai, ko nedrįstate, manote nesą verti. Nes niekada jūs neturėsite tiek laisvo laiko, kaip studijų metu.

 

Gaja Bartusevičiūtė:

Būdų, ką veikti yra išties daug ir nėra vieno teisingo recepto, tinkančio visiems. Manyčiau, vasarą reikėtų išbandyti save – tai yra padaryti ką nors naujo, ko dar nesi niekada daręs. Tarkim naują pramogą, darbą išbandyti arba tai, ką esi sakęs, kad jau tikrai niekada nedarysi. Galbūt tai laikas mesti sau iššūkį ir pagaliau išdrįsti ir tai padaryti. Įprastai kažką veiki, dažniausiai mokaisi, o vasarą gali sau leisti padaryti kažką naujo, ar tai būtų darbelis, ar savanorystė nevyriausybinėse organizacijose ar įdomi kelionė. Savanoriška veikla, dalyvavimas NVO, manau, yra viena geriausių mokyklų, kurią praėjęs vėliau savo įgūdžius žmonės gali pritaikyti bet kur. Dar pasiūlyčiau tokį paprastą dalyką, kaip nueiti kažkur – ar tai būtų muziejus, festivalis, ar kokia paroda, renginys. Taip pat kažkur nuvažiuoti, pamatyti tai, ko šiaip pamatyti neprisiruošiame. Tiesiog manau, kad kultūrinis pažinimas, įvairialypė patirtis, turtėjimas žmogaus iš vidaus, labai svarbu. Tai padeda vėliau pasirinkti tą kelią, kurio norime.

 

Kaip savo studijų metais patys išnaudodavote vasaros atsotogas?

Eglė Digrytė:

Per savo studijų metus turėjau lygiai nulį dienų atostogų, nes pradėjau dirbti po pirmo kurso. Nesiskundžiu, nes toks buvo mano pasirinkimas, bet dabar suprantu, kad iš esmės taip ir nepastudentavau. Vien dėl to siūlau vasaras, jei/kol įmanoma, skirti poilsiui ir studentiškoms pramogoms.

 

Marius Jurgilas:

Vieną vasarą uždarbiavau JAV – rytais kepiau mėsainius ir kiaušinienes, po pietų pardavinėjau batus, o naktimis pilsčiau degalus. Paskutiniais bakalauro metais dirbau tada dar vadinamame „Vilniaus banke“. Magistrantūros metu pjoviau (gan profesionaliai) žolę universitete. Dotorantūros metu turėjau vieną įsimintiną praktiką – jos metu tris mėnesius praleidau Europos Centriniame Banke. Nuo 6 val. iki 9 val. ryto užbaiginėjau disertaciją, o dienos metu su kolega rašėme straipsnį apie tai, kodėl žmonės prisiima riziką, ima paskolas užsienio valiuta. Ši praktika, mano nuomone, nulėmė, kad po kelerių metų pradėjau dirbti Anglijos banke.

 

Gaja Bartusevičiūtė:

Niekada nebuvau vien tik studentė, visada dirbau, kiek pamenu. Tai mano vasaros dažniausiai ir būdavo tokios, kad pasibaigia mokslai ir prasideda intensyvesnis darbas jaunimo nevyriausybinėse organizacijose – idėjų generavimas, projektų kūrimas, rašymas, įvairūs vasaros renginiai, susitikimai. Labai intensyviai vykdavo viskas, laisvų savaitgalių būdavo vos keli. Dažniausiai  turėdavau juos „išsiplėšti“. Vis dėlto, tikrai svarbu vasaros metu rasti laiko sau bent savaitę pasiilsėti, kad tas išbandymų laikotarpis, ką tu išmokai ar išbandei, susigulėtų. Kad įgyta patirtis, įgūdžiai taptų naudingi ateinančios mokslo ar darbo metus.

Organizatorių vardu nuoširdžiai dėkojame mentoriams už atsakymus!